Powołania

Zmarł bp Pedro Casaldáliga CMF

Galeria

Batatais, Sao Paulo, Brazylia, 08.08.2020

Urodził się 16 lutego 1928 roku w Balsareny (Hiszpania). ​​W wieku 40 lat przeniósł się z Hiszpanii do Brazylii. Przyjechał jako misjonarz do pracy w São Félix do Araguaia. Należąc do zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów, był pierwszym biskupem Prałatury tej gminy. Nominację w 1971 r. nadał papież Paweł VI. Dom Pedro Casaldáliga pełnił tę funkcję do 2005 roku, kiedy to zrezygnował.

We wczesnych latach w Brazylii Casaldáliga był zaangażowany, wraz z innymi hiszpańskimi księżmi, w obronę rdzennych ludów, zagrożonych przemocą konfliktów agrarnych i ekspansją dużych posiadłości w regionie.

P. Casaldáliga był jednym z odpowiedzialnych za założenie Indyjskiej Rady Misyjnej (Cimi) jeszcze w latach 70. W 2000 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa od State University of Campinas (Unicamp).

Jego praca z Indianami Xavante, po latach sporu prawnego z właścicielami ziemskimi i producentami wiejskimi, spowodowała, że ​​w 2012 roku otrzymał groźby śmierci.

Był wyjątkowym biskupem, znakiem sprzeciwu, prorokiem pokoju, jedności i szacunku. Przez całe życie był w bliskości z najuboższymi, domagając się sprawiedliwego ich traktowania. Oprócz pracy duszpasterskiej Casaldáliga zasłynął ze swojej twórczości literackiej, zarówno poezji, jak i manifestów, artykułów, listów okólnych i dzieł o charakterze politycznym lub tematycznym związanym z duchowością, publikowanych w Brazylii i za granicą.

W 2013 roku odmówił nadania swojego nazwiska nagrodzie dziennikarskiej jako znak sprzeciwu wobec powołania ówczesnej sekretarz stanu ds. Kultury Janete Rivy. W 2014 roku biskup był tematem biograficznego filmu „Descalço sobre a Terra Vermelha”, zrealizowanego przez dwóch hiszpańskich producentów we współpracy z TV Brasil. W 2016 roku historia Dom Pedro Casaldáligi została opowiedziana w książce napisanej przez Luiza Carlosa Ribeiro i Flávio Ferreira. Praca jest adaptacją teatralnego montażu „Fica Pedro” z 2013 roku.

Papież Franciszek w swojej posynodalnej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia, z 12 lutego 2020, przytoczył jeden z wierszy bpa Casaldáligi:

„Unoszą się moje cienie, martwe drewna.

Ale gwiazda rodzi się bez wypominania

na sprawnych rękach tego dziecka,

które podbija wody i noc.

Wystarczy, bym wiedział, że Ty mnie znasz w pełni,

zanim zaczęły się me dni”

„Uczynił to - pisze Papież - by podkreślić, że “relacja z Bogiem obecnym we wszechświecie” musi stawać się “coraz bardziej relacją osobową z „Ty”, podtrzymującym rzeczywistość i pragnącym nadać jej sens, „Ty”, znającym i miłującym nas” (Querida Amazonia, 73).

Życzeniem o. Casaldáliga było darmowe udostępnienie wszystkich jego publikacji, które w formie PDF możesz pobrać TUTAJ.

 

Życiorys o. Pedro Casaldáliga CMF

 Informacje o śmierci i pogrzebie bpa Pedro Casaldáliga CMF

 Wywiad z o. Pedro Casaldáliga CMF

 

Pedro Casaldáliga CMF - głos ubogich

 

©2020 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line